Relacja Kraków: Relacja ze spotkania z ekspertem bankowości korporacyjnej Jarosławem Balsamskim


2011-01-04

13 grudnia w Krakowie mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu z naszym Korporantem – Jarkiem Balsamskim. Jarek na co dzień jest Dyrektorem Centrum Bankowości Korporacyjnej Kredyt Banku w Krakowie, dlatego swoją prelekcję rozpoczął od pytania do zebranych – z czym nam się kojarzy słowo bank. Wśród odpowiedzi dominowały pojęcia związane z kredytami, pieniędzmi, pracą, ale pojawiły się też odpowiedzi wskazujące na możliwości i korzyści, jakie dzięki bankom (kredytom) można odnieść – wymarzone mieszkanie, rozwój firmy. I te właśnie wypowiedzi Jarek uznał za dobry wstęp do swojego wystąpienia, podczas którego przekonywał nas, że bank to instytucja, dzięki której można spełniać marzenia zarówno swoje, jak i otoczenia.

Na początku prelekcji obejrzeliśmy krótki film o tym, jak wysocy rangą pracownicy banków pomagali jednemu z domów dziecka. Dyrektorzy, kierownicy z uśmiechem na ustach rąbali drewno, malowali ławki, bawili się z dziećmi. Takich akcji w ramach wolontariatu pracowniczego jest coraz więcej, a sam Kredyt Bank objął pomocą ponad 20 tysięcy osób w całej Polsce. Dzięki temu banki, a w zasadzie ludzie w nich pracujący pokazują nam drugie oblicze tej instytucji – instytucji wrażliwej na innych, gorzej sytuowanych ludzi.

Jarek przekonywał nas, że podobnie banki starają się spełniać marzenia swoich klientów. Niewielu z nas bez pomocy banku, bez kredytu byłoby stać na wymarzone własne M, na inwestycje w rozwój swojego biznesu, firmy. Wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba zewnętrznego kapitału, to właśnie kredyt lub inne formy finansowania dają szansę na realizację planów i rozwój.

Jak przyznał nasz Prelegent, polski system bankowy działa w sposób ostrożniościowy  mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo powierzonych depozytów oraz spełnianie dość surowych norm wynikających z polskiego prawa bankowego. Opowiedział również o tym w jaki sposób banki oceniają „standing“ finansowy firm, na jakich zasadach udzielają kredytów.  Jarek stwierdził, że to właśnie te ograniczenia i twarde zasady uchroniły polskie banki przed perturbacjami jakie dotknęły szereg banków na świecie w czasach kryzysu finansowego.

Wystąpienie Jarka przerodziło się w drugiej części w żywą dyskusję zebranych, którzy wspominali i porównywali swoje doświadczenia z bankami sprzed kilkunastu lat, z początków działalności ich firm. Przyznali, że bardzo dużo się od tamtego czasu zmieniło w polskiej bankowości.

Wystąpienie naszego Prelegenta pozwoliło nam spojrzeć na banki nieco inaczej, nie tylko jak na instytucję finansową, ale bardziej przez pryzmat ludzi, którzy te banki tworzą.

 

 

 

Opracowanie: Aleksandra Korbolewska
<- Wstecz do: Aktualności

Aktualności